Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae
 

„Soli Deo Gloria”


Wypłyń na głębię

5 Niedziela Zwykła  C  (Łk 5, 1-11)

Nie lękajcie się…

Szymon - Piotr i jego wspólnicy, Jakub i Jan, przeżywali kryzys, ponieważ  trudzili się  przez całą noc i nie ułowili ani jednej ryby. 

Po nieudanym połowie, Jezus powiedział do Piotra: Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów.

W odpowiedzi doświadczonego rybaka - Piotra, można zauważyć pewnego rodzaju wahanie i wątpliwości , ponieważ wiedział, że o tej porze dnia nie łowi się ryb. Jednakże, na słowo Jezusa zarzuca sieć i ponownie wypływają na połów. Słowo Chrystusa było dla niego  mocniejsze niż bolesne doświadczenie  nieudanego połowu.

Piotr przezwyciężył swoje wątpliwości, swój ludzki sposób myślenie, zmęczenie oraz lęk przed kompromitacją.

Na zaufanie i posłuszeństwo Piotra, Pan odpowiedział cudownym, obfitym połowem, który przerasta wszelkie ludzkie kalkulacje i oczekiwania.

Szymon Piotr doświadczył jeszcze innego cudu - wewnętrznej przemiany własnego serca. Świadomy swojej  ludzkiej słabości i grzeszności  oraz bliskości Boga i Jego potęgi, poda na kolana wyznając : Odejdź ode mnie Panie, bo jestem grzesznikiem. Jezus natychmiast uspokaja lęk Piotra i powierza mu nową misję mówiąc: Nie bój się. Odtąd ludzi będziesz łowił.

Słowa Chrystusa skierowane do Piotra  można rozumieć następująco : Skieruj swoje wysiłki i całą energię w nowym kierunku, podejmij powierzoną  ci  misję z takim  entuzjazmem, z taką miłością, z jaką  łowiłeś ryby (por. Conrad S. Pecevich ).

My także przeżywamy czasem noce ciężkiej pracy czy wysiłku duchowego bez widzialnego efektu i satysfakcji. Wówczas, trzeba jak Piotr  na słowo Jezusa, wypłynąć na głębię,  spróbować ponownie i jeszcze kolejny raz. Trzeba zaufać i uwierzyć Temu, dla którego wszystko jest możliwe.  Nasza wiara, ufność i posłuszeństwo Bogu nie pozostaną bez odpowiedzi. Chrystus stale przychodzi z pomocą, może nie zawsze według naszego, ludzkiego oczekiwania. Niekiedy przychodzi z  łaską, która przerasta wszelkie ludzkie wyobrażenia i oczekiwania  uzdalniając do czynienia wielkich rzeczy na wzór biblijnego cudownego połowu.

Chrystus przychodzi do każdego utrudzonego, zawiedzionego, cierpiącego człowieka. Pochyla się nad nim, dodaje odwagi i zapewnia:  Nie bój się, Ja jestem z tobą. 

Piotr, Jakub i Jan  opuścili wszystko, co posiadali i poszli za Jezusem.  Nie mieli zbyt wiele, ale oddali  wszystko: ulubioną prace, rodzinę i całą swoją przeszłość. W ten sposób stali się uczniami Jezusa.

Pójście za Jezusem wymaga całkowitego oderwania od wszelkich więzów, wymaga  osobistego szczerego całkowitego  przylgnięcia do Chrystusa.

 

Aby pójść za Jezusem, trzeba zostawić wszystko,
co zatrzymuje nas na brzegu
i nie pozwala wypłynąć na głębię.


przygotowała s. Boguchwała Kuras OSU

‹‹‹ inne rozważania

 

Na dziś


...serce moje jest naczyniem,
do którego Słowo Boże
spływa jak napój.

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych