Urszulanki Unii Rzymskiej / Unio Romana Ordinis Sanctae Ursulae

Kroniczka z probacji międzynarodowej cz. 2

wiosnaCzas biegnie tak szybko.
Jesteśmy już w drugiej połowie probacji, po rekolekcjach.
Przesyłamy drugą część
naszej kroniczki
z probacji międzynarodowej 
w Rzymie
.

kaczki

 

 

 

 

Aura tu w Rzymie jest zupełnie inna
niż teraz w Polsce.
Wiosna wkoło, kwiatki kwitną
i nawet pojawiły się kaczki w ogrodzie. (To taki „project” nowicjuszek.
Sprowadziły trzy kaczki,
w dodatku szare,
i teraz się nimi opiekują
i karmią je resztkami pasty.) Wink

 

 

2-4 stycznia 2017 – S. Iwona w ramach przygotowania do wielkich rekolekcji zapoznawała nas z życiem św. Ignacego z Loyoli. Ufamy, że podobnie, jak św. Ignacemu Pan obiecał „w Rzymie będę wam łaskawy”, będzie i dla nas podczas rekolekcji w Nemi – co można dostrzeć na załączonym zdjęciu.

probacja

8 stycznia – Chrzest Pański. Szczególny dzień, ponieważ rano udałyśmy się do pokoju św. Ignacego obok kościoła Il Gesù i tam w celebrowałyśmy Eucharystię, która jednocześnie rozpoczęła naszą drogę rekolekcyjną. Tam też poznałyśmy o. Poula Pollocka SJ, który prowadził nasze rekolekcje. Pochodzi z USA, ale od 50 lat pracuje w Tajlandii. Po południu odjeżdżamy autobusem do Nemii, do ośrodka „Centro ad Gentes” prowadzonego przez księży werbistow.

rekolekcje

8 stycznia – 8 lutego – Rekolekcje 30-dniowe w Nemi. Zaczęło się bardzo lodowato... Podobno już dawno nie było tu tak niskich temperatur. Zanim w domu rekolekcyjnym nieco się podgrzało trochę zmarzłyśmy, szczególnie siostry z ciepłych klimatów. Pojawiły się nawet śladowe ilości śniegu – dla niektórych sióstr był to pierwszy śnieg w życiu.

Rekolekcje były jednak świetne i bardzo intensywne. W św. Anielę, gdy skończyłyśmy drugi tydzień, wybrałyśmy się na wspólną radosną wyprawę nad jezioro. Miejsce jest prawdziwie bajeczne: góry i jezioro, piękne zachody słońca, co pomagało do modlitwy. W ośrodku jest kilka kaplic, więc każda z nas mogła znaleźć sobie dogodne miejsce do modlitwy. Ten cenny czas każda z nas będzie pewnie długo pamiętać, bo to szczególne spotkanie i każda z nas przeżywała go nieco inaczej.

zachód słońca Nemi

11 lutego – Bardzo bogaty dzień. Przed południem O. Tim - verbista zaznajamiał nas z tematem życia w międzynarodowej, różnorodnej wspólnocie. Wieczorem zaś, wszystkie cztery wspólnoty domu generalnego zostały zaproszone do naszych sióstr Włoszek pod „34”. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, która połączyła akcenty minionej uroczystości św. Anieli oraz obchodów Chińskiego Nowego Roku. Następnym pukntem była uroczysta kolacja, która przeciągnęła się nieco i późnym wieczorem dotarłyśmy spacerkiem z powrotem do domu.

urszulanki

16 lutego – nasza pielgrzymka do Bazyliki św. Pawła za Murami, do której przygotowywałyśmy się zapoznając się z życiem św. Pawła i architekturą bazyliki. Świątynia powitała nas modlitewną atmosferą oraz pięknem. To moja ulubiona bazylika. O tej porze nie ma jeszcze wielu turystów. Pomodliłyśmy się wspólnie przy grobie św. Pawła, aby zaczerpnąć coś z Jego ducha pasji dla Chrystusa. Zobaczyłyśmy też piękne krużganki z delikatnymi kolumienkami.

pielgrzymka

Matka Boża Bazylika św. Jana

20 lutego – pielrzymowałyśmy do Bazyliki św. Jana na Lateranie. Jak wiadomo, to Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata oraz katedra biskupa Rzymu, nie mogłyśmy więc tu nie dotrzeć. Ma dwóch patronów – św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę – jakoś muszą się pogodzić, choć natury mają zupełnie odmienne. Przyjechałyśmy tu rownież po uprzednim zapoznaniu sie z historią i architekturą tego miejsca. Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od baptysterium św. Jana, które istniało już w IV w. Tam odnowiłyśmy nasze przyrzeczenia chrzcielne. Potem wpadłyśmy w zachwyt nad przylegającą do niego kaplicą św. Jana Ewangelisty z dawnymi mozaikami i ślicznym obrazem Matki Bożej. Potem odwiedziłyśmy modlitewnie Scala Sancta, czyli sanktuarium Świętych Schodów i w końcu samą bazylikę.

 

Druga połowa lutego, to czas dzielenia się na temat naszych własnych Prowincji. Wymagało to nieco przygotowań i przemyślenia, aby przedstawić w krótkim czasie życie sióstr w naszych urszulańskich prowincjach oraz nieco z historii i kultury kraju. Przydały się więc uczucia patriotyczne. Ten czas był bardzo iteresujący i uświadomił nam bogactwo różnorodności wśród naszych siótr. A przy tym, czujemy, że łączy nas wiele.

probacja miedzynarodowa

24 latego – wieczorem gościłyśmy o. Norberta Frejka SJ, który odprawił dla nas mszę św. Był to nasz „dzień integracyjny”, który mamy co miesiąc, oprócz dnia skupienia.

28 lutego – odwiedziłyśmy Muzea Watykanskie. Najbardziej urzekła mnie Pinakoteka, czyli galeria obrazów i Kaplica Sykstyńska. Zbiorów jest tak wiele, że można by spędzić w tym muzem nie kilka godzin, ale kilka dni.

muzeum

Marzec. W tym roku rozpoczął się środą popielcową i weszłyśmy w czas Wielkiego Postu. Przerabiamy m.in. temat przebaczenia oraz nasze Konstytucje zakonne. S. Iwona przypomniala nam, jak powstawaly nasze Konstytucje w obecnum kształcie. Rozpoczęłyśmy od rozważań na temat ubóstwa – co było dobrym przygotowaniem przed wyjazdem do Asyżu i spotkaniem z ubogim św. Franciszkiem.

Asyż

8 – 10 marca - Asyż. Niezapomniane chwile. Naszą pielgrzymkę rozpoczęłyśmy rano, akurat w dniu, kiedy zapowiadano w Rzymie, że będzie „sciopero” (podstawowe słowo we języku włoskim Laughing), czyli strajk komunikacji miejskiej. Wyruszyłyśmy więc z duszą na ramieniu, zastanawiając się jak daleko zajedziemy. Okazało się jednak, że wszystko szło według planu i byłyśmy w stanie dotrzec do Porcjunkuli na czas na Mszę.

Asyż to dla mnie doświadczenie pokoju i obecności Jezusa. Tym bardziej mocne, że przyjechałam tu pierwszy raz. Ze wzgledu na słoneczną pogodę, mimo silnego wiatru, wyruszyłyśmy jeszcze tego samego dnia w góry, do pustelni w Carceri na stokach Monte Subasio. Tam św. Franciszek udawał się na odosobnienie i modlitwę. Przebywając w grotach, podobno czuł się, jak ukryty w ranach Chrystusa.

Bardziej poznałam św. Franciszka i wiele treści poruszylo mnie w tym czasie, dzięki książce bpa Grzegorza Rysia „Franciszek. Życie - miejsca - słowa” – polecam.

Kolejne dni były okazją, aby spacerować uliczkami Asyżu, a szczegolnie zwiedzić bazyliki św. Franciszka i św. Klary oraz wszystko, co związane z życiem tych świętych. Szczególne wrażenie wywarła na nas wyprawa do klasztoru San Damiono, gdzie mogłyśmy uczestniczyć w nieszporach i adoracji. To miejsce, pełne modlitwy, gdzie czas się jakby zatrzymuje i Pan jest bliżej. To tutaj Jezus przemówił z krzyża do św. Franciszka: „Franciszku idź i odbuduj mój dom, który jak widzisz popada w ruinę”.

Asyż

Mamy też możliwość spotkania się z Doradczyniami Generalnymi, które kolejno zapraszamy do nas. Siostry najczęściej dzielą się z nami historią swojego powołania oraz opowiadają o prowincjach, z którymi utrzymują szcególny kontakt, jako doradczynie, a które nie są nam znane. S. Maria gości u nas też jako nauczyciel śpiewu, dzięki czemu mamy już pewien zasób pieśni w języku angielskim na Mszę św.

spotkania

17 marca – Udałyśmy się na wieczorną modlitwę do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, gdzie gromadzi się codziennie Wspólnota Sant'Egidio. Jest to ruch ludzi świeckich, do którego należy ponad 50.000 osób, zaangażowanych w ewangelizację i służbę biednym w Rzymie, we Włoszech oraz w ponad 70. krajach. Piękne melodie śpiewanych modlitw i mozaiki w bazylice sprawiły, że czas minął nam bardzo szybko i aż nie chciało się wracać – a droga na Nomentana daleka.

nieszpory

21 marca – Poranna pielgrzymka do jednego z wielkopostnych kościołów stacyjnych na Mszę św. Dziś była to Bazylika św. Pudencjany. Tradycja mówi, że w miejscu tej bazyliki był kiedyś dom chrześcijan, gdzie św. Piotr sprawował Eucharystię. Wciąż więc dotykamy historii i świętych.

Dziękujemy za pamięć, modlitwę i wszelkie tego przejawy. Cieszymy się, z wdzięcznością, z tego danego nam czasu formacyjnego, a teraz szcególnie z możliwości zwiedzania wielu pięknych miejsc.

MM

Na dziś


W psalmach znajduję pokarm
we wszystkich
okolicznościach życia!

św. Maria od Wcielenia

Facebook, Twitter
Twitter@Urszulanki_UR

 

Warto odwiedzić

urszulanki poprzednia wersja strony Poprzednia
wersja strony
Strona międzynarodowa urszulanek Urszulanki
Generalat
Urszulanki na Ukrainie Urszulanki
na Ukrainie
Serviam Szkoły i inne
dzieła urszulańskie
Wrocław Klasztor
Wrocław

 

 

 

 

 

 

 

 

Urszulańskie Dni Młodych

Wspólnota Młodych UL

Adoracje Kraków

Konferencja  Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych