ul. Racławicka 101
02-634 Warszawa
tel. (0-22) 844-68-69

''Opoka'' - Laboratorium Wiary i Kultury

© Urszulanki U.R.

Błogosławiona Maria od Wcielenia Martin-Guyart (1599-1672)
Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Orange
Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Valanciennes
Błogosławiona Blandyna (Maria Magdalena) Merten (1883-1918)
Błogosławiona Maria Klemensa (Helena) Staszewska (1890-1943)

Błogosławione Zakonu św. Urszuli

Błogosławiona Maria od Wcielenia Martin-Guyart (1599-1672)

Kliknij by zobaczyć powiększenie.

Urszulanka z Tours, mistyczka i autorka pism duchowych oraz misjonarka Kanady. Przybyła do Quebec 1 sierpnia 1639, aby tam założyć pierwszy w Ameryce klasztor Urszulanek. Wybitna wychowawczyni i nauczycielka, wywierała wpływ zarówno na francuskich osadników jak i na Indian, stając się wszystkim dla wszystkich w nowo powstającej kolonii. Jej bardzo liczne listy wysyłane do Francji stanowią ważne dokumenty dla dziejów Kanady. Nazwana przez J.B. Bossueta (1627-1704) "Teresą Nowego Świata", Maria od Wcielenia jest czczona w Kanadzie jako

"Matka Kościoła Kanadyjskiego" i jako "Matka Ojczyzny". Papież Jan Paweł II wyniósł ją do grona błogosławionych 22.06.1980r. Święto obchodzi się 30 kwietnia.Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Orange

Kliknij by zobaczyć powiększenie.

Do najkrwawszych epizodów rewolucji francuskiej należały egzekucje w Orange. W ciągu 6 tygodni stracono tam 332 osoby. W lipcu 1794 roku ścięto gilotyną także 32 zakonnice. Wśród nich-16 Urszulanek. Dzielnie apostołowały wśród współwięźniów skazanych jak one na śmierć. W Kronice Zakonu zapisano, że: "przemieniły więzienie w rodzaj świątyni, gdzie chwaliły Boga

i wspólnie ukazywały Jego nieskończone miłosierdzie swoim towarzyszom i współwięźniom". Papież Pius XI zaliczył w poczet błogosławionych 10 maja 1925r. Elżbietę-Teresę Consolin, Gerwazję de Roguard, Melanię de Quilhermier, Bazylię Cartier, Marię od Aniołów de Rocher, Zofię de Ripert d'Alauzier, Agnieszkę od św. Alojzego Romillon, Zofię de Barbegie d'Albarede, Bernardynę de Romillon, Marię od Serca Maryi de Justamond, Katarzynę od Jezusa de Justamond, Klarę od św. Rozalii Dubac de Pradines, Franciszkę Lambert, Franciszkę Depeyre, Michaelę Doux, Andreinę Laye. Ich święto obchodzi się 9 lipca.


Błogosławione Urszulanki, dziewice i męczenniczki z Valanciennes

Kliknij by zobaczyć powiększenie.

W październiku 1794 roku we Francji ustał terror rewolucyjny, trwały jednak nadal prześladowania Kościoła. Jedenaście Urszulanek uwięzionych w Valenciennes ścięto gilotyną w dniach 17 i 23 października za nauczanie religii katolickiej. Papież Benedykt XV zaliczył je w poczet błogosławionych 13 czerwca 1920r. Ich imiona są następujące: bł. Klotylda Aniela Paillot, Natalia Vanot, Laurentina Prin, Maria Urszula Bourla, Maria Alojzja Ducret, Augustyna Desjardins,Józefina Leroux, Anna Maria Leroux, Franciszka Lacroix, Kordula Barré. Święto obchodzi się 23 października.


Krzyżyk srebrny Matki Klotyldy Paillot, przełożonej urszulanek skazanych na gilotynę w październiku 1794 r. Przed śmiercią rzuciła go z wysokości szafotu w tłum... Krzyżyk o wielkosci 2,5 cm. w 200 rocznicę śmierci Męczennic z Valencienne (22.10.1994 ) został podarowany przez rodzinę bł. Klotyldy wspólnocie urszulanek z Saint Saulve, położonego niedaleko Valencienne.

Krzyżyk Matki Klotyldy Paillot


Błogosławiona Blandyna (Maria Magdalena) Merten (1883-1918)

Kliknij by zobaczyć powiększenie.

Urodziła się w miejscowości Düppenweiler (Zagłębie Saary) w diecezji trewirskiej. Dzięki przykładowi rodziców, wyniosła z domu głęboką wiarę. W dwudziestym roku życia była znakomitą nauczycielką oraz przykładną chrześcijanką, odznaczającą się głęboką pokorą i miłością jaką okazywała nauczanym dzieciom, zwłaszcza najbiedniejszym. W roku 1908 wstąpiła do zakonu urszulanek w Calvarienberg-Ahrweiler. Oddana całkowicie Bogu i ludziom, starała się łączyć wychowywanie i nauczanie młodzieży z głębokim życiem modlitwy. Ciężka choroba płuc, trwająca kilka lat,

doprowadziła ją do śmierci w dniu 18 maja 1918 roku w klasztorze urszulanek w Trewirze. W życiu duchowym bł. Blandyna praktykowała-podobnie jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus-"małą drogę", pozostając wierna złożonej Bogu w dniu profesji ofierze z życia. Jan Paweł II w dniu 1 listopada 1987r. zaliczył ją w poczet błogosławionych. Święto obchodzi się 18 maja.


Błogosławiona Maria Klemensa (Helena) Staszewska (1890-1943)

Kliknij by zobaczyć powiększenie.

Dnia 13 czerwca 1999r. w Warszawie Ojciec św. Jan Paweł II beatyfikował 108 Męczenników Kościoła z okresu II wojny światowej. W ich gronie znalazła się bł. M. Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego, Urszulanka Unii Rzymskiej. Urodziła się w 1890r. w Złoczewie k. Kalisza w wielodzietnej rodzinie. Była nauczycielką, oddawała się pracy społecznej i wychowaniu młodszego rodzeństwa po śmierci rodziców. W wieku 30 lat wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie przeżyła 22 lata. Postawiła sobie jasny cel: Być świętą urszulanką.

Żyć z Jezusem i w Jezusie. Spełniała różne funkcje zakonne i pedagogiczne. W trudnych latach wojny jako przełożona w Rokicinach Podhalańskich, udzielała pomocy biednym, rannym, uciekinierom i Żydom. Została aresztowana przez Gestapo 26 stycznia i zginęła w Oświęcimiu 27 lipca 1943r. W obozie była apostołką miłości, pokoju i zgadzania się z wolą Bożą. Święto obchodzi się 12 czerwca.

Oprac. Urszula Borkowska OSU