ul. Racławicka 101
02-634 Warszawa
tel. (0-22) 844-68-69

''Opoka'' - Laboratorium Wiary i Kultury

© Urszulanki U.R.

Rokiciny Podhalańskie


Ze względu na słaby stan zdrowia wielu sióstr mieszkających w Krakowie i innych miastach, urszulanki podjęły w 1925 r. decyzję zakupu dworku w Rokicinach Podhalańskich niedaleko Rabki na leczenie klimatyczne i wypoczynek wakacyjny. Pierwsze siostry przyjechały w lipcu tego samego roku. Klasztor był dostępny dla wszystkich domów urszulańskich, a także uczennic i gości świeckich. Kaplica klasztorna służyła mieszkańcom wsi, w której nie było kościoła parafialnego, a siostry udzielały pomocy pielęgniarskiej i charytatywnej, katechizowały w szkole i organizowały praktyczne kursy.

Kliknij by zobaczyć powiększenie. Kliknij by zobaczyć powiększenie. Kliknij by zobaczyć powiększenie.

W 1933 r. dom powiększono dobudowując dwa piętra. Odbywały się w nim zjazdy pedagogiczne i kapituły generalne. W czasie wojny, mimo ciężkich warunków, siostry przyjmowały rodziny wysiedlonych i udzielały pomocy wszystkim, którzy się po nią zgłaszali. Od stycznia 1941 do lipca 1942 r. na prośbę RGO przyjmowały z Warszawy dzieci zagrożone gruźlicą. Niemcy nakazali zamknięcie prewentorium. W styczniu 1943 r. Gestapo aresztowało przełożoną M. Klemensę Staszewską pod zarzutem udzielania pomocy osobom ściganym przez Niemców. Zmarła w opinii świętości w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w lipcu 1943 roku. Jan Paweł II w czerwcu 1999 r. beatyfikował ją wraz z 108 męczennikami z czasów II wojny światowej. W lipcu 1943 r. Niemcy usunęli siostry i zajęli dom. Mogły wrócić do niego w grudniu 1944 roku. W lecie 1945 r. zorganizowały kolonie dla dzieci z Opieki Społecznej w Krakowie, a od września 1946 prowadziły Dom Dziecka oraz ochronkę nazywaną od 1952 r. Przystań. W 1945 r. otrzymały zezwolenie kuratorium na prowadzenie pięciomiesięcznych Prywatnych Żeńskich Kursów Gospodarstwa Domowego i Hodowli Drobiu. Siostry katechizowały także w szkole do 1954 r., tj. do usunięcia religii ze szkół. W tym samym roku władze komunistyczne nakazały likwidację ochronki. Wcześniej, bo w 1952 r., upaństwowiono Dom Dziecka. Siostry podjęły katechizację przy parafiach w sąsiednich miejscowościach.

Dzisiaj Rokiciny są nadal domem rekolekcyjno-wypoczynkowym, przyjmują grupy młodzieży oraz osoby indywidualne, a ponadto siostry pracują w Przedszkolu Gminnym w Rokicinach i katechizują dzieci w trzech przedszkolach oraz w trzech szkołach.

Oprac. Urszula Borkowska OSU

Rokiciny Podhalańskie 1
34-721 Raba Wyżna
tel. (018) 267-87-89
urszulanki.rokiciny@osu.pl

Archidiecezja krakowska
Województwo małopolskie