2020-05-17 VI Niedziela Wielkanocna
6 NIEDZIELA WIELKANOCNA - A J 14,15-21
Nie zostawię was sierotami
J 14,18
Chrystus odchodzi do Ojca, ale powróci i wtedy Go ponownie zobaczymy. Jednakże nie możemy oglądać Go fizycznie, jak niegdyś uczniowie, przed odejściem Jezusa do Ojca. Natomiast możemy doświadczać Jego obecności w inny, nowy sposób poprzez trwałe przebywanie Ducha Świętego w nas.
Jezus obiecał, że nie zostawi nas sierotami. Trzykrotnie zapewniał, że nie będziemy osamotnieni: Duch Święty będzie z nami (14, 16-17); Jezus będzie z nami (14,18); Bóg Ojciec będzie z nami (14,23).
W greckim oryginale, występuje słowo Paracletos. Termin ten posiada liczne aspekty określające działania Ducha Świętego, np. jako Pocieszyciela, Adwokata, Wspomożyciela, Doradcy, Pośrednika itp.
Duch Święty kontynuuje nauczanie Jezusa. Poucza, przypomina i wyjaśnia Jego słowa oraz ukazuje sens zbawczej misji Syna Bożego. Uczy nas również modlić się jak trzeba (por. Rz 8,26) i prowadzi bezpiecznie po różnych ścieżkach naszego życia. Duch Święty otwiera nasze serca na wiarę, nadzieję i miłość, rozjaśnia umysł, byśmy mogli poznać prawdę i wartości życia chrześcijańskiego.
Warto też w tym miejscu zacytować słowa św. Pawła: Czy nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga (1 Kor 6,19).
Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,5).
Ci, którzy wierzą, ufają, kochają i zachowują przykazania Boże, cieszą się obecnością Jezusa w swoim życiu przez działanie Ducha Świętego.
Duch Święty jest największym darem Zmartwychwstałego Jezusa. Jest niewyczerpanym źródłem Bożego życie w nas – biednych ludziach. Jest naszym Panem i Bogiem tak, jak Ojciec i Syn Boży (Papież Franciszek).
Ześlij światłość swoją i wierność swoją:
Niech one mnie wiodą
i niech mnie przywiodą do Twojej świętej góry
i do Twych przybytków.
Ps 43(42),3
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici