2021-01-30 IV Niedziela Zwykła
4 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 1, 21-28
Jezus zwycięża zło
Jezus wybrał Kafarnaum jako bazę swojej działalności w Galilei. Było to miasteczko rybackie na głównej trasie z Egiptu do Damaszku.
W szabat wszedł do synagogi i nauczał. Ludzie zdumiewali się, nauczał bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Tam wyzwolił opętanego człowieka od demona, co doprowadziło do konfrontacji ze złym duchem. Walka ze złem i demonem była i zawsze pozostaje najważniejszą sprawą w działalności Chrystusa.
Opętany był człowiekiem słabym, bezbronnym, rozbitym zniewolonym przez zło. W nim mieszkał demon – wróg, który chciał uczynić z niego swojego niewolnika. Jednakże Boża moc Jezusa okazała się silniejszą od potężnego zło.
Moc Boża, którą Jezus wyrzucał demony, jest obecna także w Jego nauczaniu. Gdziekolwiek Chrystus głosi Słowo Boże, tam obecna jest również Jego siła, aby leczyć i wyzwolić człowieka od złego ducha niszczącego jego życie i więź z Ojcem w niebie.
Niektórzy egzegeci sugerują, że we fragmencie ewangelicznym Mk 1,21-28 nie chodzi o fizyczne schorzenie, lecz o zło natury duchowej, które stanowi barierę dla przyjęcia Dobrej Nowiny. W takiej sytuacji egzorcyzmy uwalniają od złego ducha, który rzucając się, z wielkim krzykiem opuszcza zniewolonego człowieka.
Wszystko, co zostało spowodowane grzechem, trzeba zniszczyć wraz z korzeniami, aby nastąpiło całkowite oczyszczenie ( Michael Fallon).
Wypędzenie złego ducha jest usunięciem zła, oczyszczeniem zatrutego organizmu czy terenu. Tam, gdzie przechodzi Jezus, ziemia zostaje uwolniona od mocy zła i na nowo staje się mieszkaniem człowieka, przestrzenią wolności i miejscem wspólnoty.
W dzisiejszym świecie, demony zniewalają swoje ofiary nie tylko zewnętrznie, lecz w subtelny, wyrafinowany sposób, niszczą je przede wszystkim w sferze duchowej. Zewnętrznym przejawem ich działań są współczesne bożki takie, jak: egoistyczna walka o korzystną pozycję społeczną, sukcesy i zyski, oparte na krzywdzie ludzkiej, pieniądz, układy, zmysłowość, przesadny materializm, pseudo kultura itp. (por. St. Biel SJ).
Cudowne uzdrowienie w synagodze, ukazuje potęgę Bożego słowa, które pokonuje wszystko, co niszczy prawdziwą wolność, a zniewala człowieka.
Tam, gdzie Jezus działa, człowiek zostaje uwolniony od zła
i na nowo staje się mieszkaniem Boga.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici