2021-10-03 XXVII Niedziela Zwykła
27 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 10, 2-16
Co Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela
Mk 10,9
Dla zatwardziałości serc waszych, Mojżesz pozwolił wam oddalić żonę, odpowiedział Jezus faryzeuszom którzy powołując się na prawo Mojżesza, chcieli skompromitować Nauczyciela i wystawić Go na próbę.
Mojżesz pozwalał na rozwody (por. Pwt 24,1nn), nie było jednak jednomyślności wśród uczonych żydowskich co do powodów odsyłania żony z listem rozwodowym. Jedni radykalnie odrzucali rozwody; inni liberalnie podchodzili do tej sprawy. Odesłanie żony przez męża, nawet z bardzo błahego powodu, było dość częstą praktyką wśród ówczesnych Żydów i jawną niesprawiedliwością
Jezus wyjaśnia, że prawo pozwalające na rozwody, nie jest zgodne z pierwotnym zamiarem Boga (por Rdz 1,26; 2, 24). Jednak często nie respektowano tego Bożego planu.
Zatwardziałość serca, to główna przyczyna zła. Serce człowieka może stać się skamieniałe--niezdolne do miłowania, co w konsekwencji często prowadzi do grzechu – do bankructwa. (por. Silvano Fausti).
Nieporozumienia i dyskusje toczące się wokół sprawy nierozerwalności związku małżeńskiego, Jezus reasumuje jednym krótkim, jednoznacznym, zawsze obowiązującym stwierdzeniem: Co Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela (por. Mk 10,9).
Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do refleksji i do spojrzenia na własne serce, do szczerej oceny własnych postaw, poglądów i działań. Obecnie szerzą się również destrukcyjne ideologie oraz fałszywe wartości. Dlatego trzeba wracać do życiodajnego źródła – do Jezusa i do Ewangelii.
Druga część dzisiejszego przekazu biblijnego dotyczy dzieci.
W kulturze żydowskiej dziecko, podobnie jak kobieta, nie miało żadnych praw, chociaż było oczekiwane jako wyraz błogosławieństwa Bożego. Zdarzało się dość często, że traktowano je szorstko, czego przykładem, w dzisiejszym przekazie są również Apostołowie. Rabini twierdzili, że zbytnia troska o dzieci jest stratą czasu. Dziecko było całkowicie zależne od dobrej woli rodziców.
Jezus kocha dzieci, i pragnie, aby do Niego przychodziły, błogosławi je i stawia za wzór otwartości na Dobrą Nowinę i królestwo Boże.
Do Jezusa trzeba przychodzić z prostotą, ufnością i pokorą dziecka, aby czerpać cenne, prawdziwe wartości i skarby z Jego miłującego serca.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici