2021-10-31 XXXI Niedziela Zwykła
31 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 12, 28-34
Najważniejsze przykazanie
Żydowscy nauczyciele obliczyli, że w całym Prawie jest 613 przykazań (248 nakazów oraz 365 zakazów), lecz wielokrotnie sami spierali się o hierarchię tych przepisów.
Z tej wielkiej liczby, Jezus wybrał tylko dwa przykazania dotyczące miłości Boga i miłości bliźniego oraz uznał je za najważniejsze. W rzeczywistości, Chrystus połączył te dwa przykazanie, gdyż miłość Boga wyraża się poprzez miłość bliźniego.
Gdy uczony w Piśmie zapytał, które przykazanie jest najważniejsze, Jezus odpowiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych ( por. Pwt 6, 4-5; Kpł 19,18).To znaczy, że wszystkie przepisy Prawa można ująć w terminach miłości Boga i miłości bliźniego. Nie ma miłości Boga bez miłości bliźniego.
Wyrażenia: serce dusza, umysł, moc, nie odnoszą się do poszczególnych organów ludzkiego ciała, lecz dotyczą umiłowania Boga całą swoją osobowością - wszystkim, co posiadamy i kim jesteśmy.
Papież Benedykt XVI powiedział, że przykazanie miłości nie jest nakazem, lecz zaproszeniem do życia w blasku odwiecznej miłości Boga.
Miłość Boga rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego ( por.Rz 5,5). Jest to miłość, która powraca do Boga oraz od Niego do każdego człowieka, ponieważ Bóg kocha wszystkich ludzi.Duch Święty uzdalnia nas do wielkodusznej odpowiedzi - do umiłowania Boga nade wszystko, a bliźniego jak siebie samego.
Ci, którzy żyją w głębokim zjednoczeniem z Bogiem, wypełniają przykazanie miłości.
Święty Paweł mówi: nikomu nie bądźcie nic dłużni oprócz wzajemnej miłości. Ten bowiem, kto miłuje bliźniego, wypełnia Prawo. Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Miłość jest więc pełnią Prawa (por Rz 13, 8-10. Więcej szczegółów dotyczących miłości bliźniego można znaleźć w rozdz. 12-15)
Miłować Boga i bliźniego daleko więcej znaczy niż wszystkie ofiary i całopalenia, podsumowuje uczony w Piśmie, rozmówca Jezusa z dzisiejszej Ewangelii.
Jezus zaprasza każdego chrześcijanina
do weryfikacji swojej miłości Boga i miłości bliźniego.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici