2021-12-12 III Niedziela Adwentu
III NIEDZIELA ADWENTU C Łk 3,10-18; Flp 4,4-7
Radujcie się zawsze w Panu
Trzecia Niedziela Adwentu, jest dniem radości, ponieważ wspominamy i przeżywamy na nowo zbawcze przyjście Jezusa na świat. Uroczystość ta również kieruje nasze myśli do innego dnia – do powtórnego przyjścia Chrystusa na sąd ostateczny.
Bóg, poprzez teksty liturgiczne, wzywa nas do radości, aby w ludzkiej egzystencji, pełnej cierpienia, bólu i rozczarowania, pojawiła się również nadzieja i radość.
Radujcie się zawsze w Panu. Jeszcze raz powtarzam: radujcie się (Flp 4,4). Św. Paweł mówi o szczególnej radości – o radości w Panu. Jest to radość duchowa – owoc wiary w Jezusa, radość trwała, ufna pełna pokoju. Radość w Bogu i od Boga pomaga przetrwać liczne przeciwności życiowe i cierpienia.
Prawdziwa radość nie zależy od zewnętrznych okoliczności, lecz od osobistej relacji człowieka z Bogiem. Nie znaczy to, że nigdy nie doświadczymy żadnego bólu, rozczarowania czy niepowodzenia. Lecz, mimo różnego rodzaju doświadczeń, przemijających emocji i problemów, nie załamujemy się, wierzymy, ufamy i wiernie służymy Panu Bogu.
Radość jest mocnym przekonaniem o miłości Boga oraz o Jego obecności i Jego działaniu w naszym życiu. Z Serca Jezusa czerpiemy moc, dlatego możemy radować się i trwać w pokoju w każdym czasie.
Teilhard de Chardin mówi, że radość jest najgłębszą manifestacją obecności Boga w świecie i w życiu człowieka.
Kiedyś ludzie pytali Jana Chrzciciela: Co mamy czynić? Pytanie to jest zawsze aktualne. Odpowiedź, również dzisiaj, jest prosta i konkretna: Zerwijcie z grzechami. Odrzućcie znieczulicę i obojętność względem potrzebujących. Dzielcie się z innymi, szczególnie z biednymi i opuszczonymi. Otwórzcie wasze serca dla Jezusa i dla każdego człowieka. Bądźcie miłosierni.
Ciesz się i wesel z całego serca,
Córo Jeruzalem!
Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie,
Mocarz, który zbawia.
Por. So 3,14nn
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici