2022-03-13 II Niedziela Wielkiego Postu
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU C Łk 9, 28-36
To jest Mój Syn, Wybrany, Jego słuchajcie
Opis Przemienienia Jezusa na Górze Tabor przypomina scenę ze Starego Testamentu gdy, na Górze Synaj, Bóg objawił się Mojżeszowi i przemawiał do niego z obłoku (por. Księga Wyjścia , rozdział 24 oraz 34).
Jezus, Nowy Mojżesz, wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy zmienił się w boskim, nadprzyrodzonym świetle przenikającym również Jego szaty.
Biała, lśniąca szata Chrystusa podczas przemienienia, jest zapowiedzią naszej przyszłości w niebie. Pewne wyjaśnienia można znaleźć w literaturze apokaliptycznej, gdzie w białe szaty odziani są aniołowie oraz zbawieni, podobnie jak w Apokalipsie św. Jana (por. Ap 7,9.13; 19,4).
Piotr, Jakub i Jan byli świadkami niezwykłego wydarzenia. Bóg pozwolił, aby przez krótka chwilę oglądali przemienionego Jezusa w chwale i uczestniczyli w eschatologicznej przyszłości, w przemienionym nowym świecie.
To jest mój Syn, Wybrany, Jego słuchajcie (Łk 9,35, por. Łk 3, 22) , odezwał się głos z nieba. To są słowa samego Boga skierowana nie tylko do Apostołów, ale również do wszystkich ludzi na całym świecie.
Chrystus zaprasza każdego człowieka na szczyt wysokiej góry - na miejsce pokoju, radości, szczęścia, miłości i odpoczynku. Przebywanie z Jezusem jest z pewnością wspaniałym przeżyciem. Atmosfera czystego, górskiego powietrza, bliskość, Pana i ciepło Jego boskiego serca umacnia i pomaga wiernie wytrwać w miłości i służbie Bogu i ludziom.
Jednakże trzeba zejść ze szczytów kontemplacji w dolinę codziennego trudu, do pracy, do różnego rodzaju trudności czy doświadczeń.
Obecność Zbawiciela, Jego słowa, oraz łaska Boża są jasnym światłem w naszych szarych, zwyczajnych dniach i prowadzą nas właściwą drogą do celu.
Przemienieni Bożą łaską, napełnieni Jezusową miłością, dobrocią, wiernością i miłosierdziem, możemy pokonać poważne problemy i trudy codziennej rutyny.
Niezwykłe przeżycia trzech Apostołowi na górze, trwały tylko przez moment.
Nasz TABOR w niebie, w domu Ojca, nigdy się nie skończy.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.
św. Aniela Merici