2022-04-17 Wielkanoc
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO J 20,1-9
Zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości. Jest nowym sposobem życia oraz fundamentem wiary i nadziei chrześcijańskiej. Jest przejściem do życia trwającego wiecznie.
Zmartwychwstanie Jezusa jest największym zwycięstwem nad grzechem, złem, śmiercią oraz nad tym wszystkim, co gnębi życie i czyni je mniej ludzkim.
Zmartwychwstanie jest najcenniejszym darem miłosiernego Boga dla całej ludzkości i dla każdego człowieka.
Chodźmy dzisiaj z Piotrem i Janem do pustego grobu. Zobaczymy w nim tylko płótna i zwiniętą chustę z głowy Jezusa, leżącą oddzielnie. Tam nie ma już Jezusa, ponieważ zmartwychwstał. Jezus żyje i jest wśród nas. Orędzie Wielkanocnego Poranka rozbrzmiewa radosną wiarą, nadzieją i miłością, bo otworzyło się dla nas niebo. Fakt zmartwychwstania Chrystusa zapewnia nas, że naprawdę zostaliśmy odkupieni.
Z pustego grobu odchodzimy z radością, ponieważ Jezus żyje, jest z nami i działa pośród nas.
W momentach zwątpienia, rozterki czy rozczarowania, przychodzi do nas Chrystus ze słowami pociechy: Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych ? Jezus żyje ! Nie trzeba szukać Go w przeszłości czy wśród umarłych, lecz pośród nas, w naszym sercu, oraz we wszystkich sprawach i wydarzeniach codziennego życia.
Ostatnim doświadczeniem ludzkiego życia nie jest śmierć. Jest nim zmartwychwstanie, które zwycięża wszelkie zło, obmywa z grzechów, przywraca niewinność i radość.
Dzięki wierze i przyjaźni z Jezusem, możemy zmartwychwstawać duchowo w każdym czasie. Każde zwycięstwo nad grzechem , dokonane mocą Chrystusa, jest przejawem duchowego zmartwychwstania.
Pełni nadziei zaprośmy Zmartwychwstałego Pana do naszego życia jako Zbawiciela i naszego najlepszego przyjaciela. On jest zawsze przy nas, obdarza nas pokojem i mocą do życia zgodnego z Ewangelią - do radosnego pełnienia woli Bożej.
Prośmy Boga, który przemienia śmierć w życie, aby przemienił nienawiść w miłość, zemstę w przebaczenie, wojnę w pokój. Módlmy się o pokój dla całego świata.
Moc zmartwychwstania, to przejście z niewoli zła do wolności dobra,
co musi dokonywać się w naszym życiu codziennym
(Papież Franciszek)
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.
św. Aniela Merici