2022-09-18 XXV Niedziela Zwykła
25 NIEDZIELA ZWYKŁA C Łk 16,1-13
Nie można służyć Bogu i mamonie
Po utraceniu swojego stanowiska, nieuczciwy rządca z przypowieści przebiegle szuka sposobu na dalszą, komfortową egzystencję. Jednak sposób jego zabiegów jest nieuczciwy gdyż wykorzystuje zasoby swojego pana dla siebie.
Może się wydawać, że Jezus pochwalił tego nieuczciwego człowieka. Tak jednak nie było.
Chrystus nie popiera cwaniactwa czy kombinowania. Pochwała dotyczy wyłącznie przebiegłości rządcy w kryzysowej sytuacji - w trosce o życie, o swą przyszłość , a nie sposobu, w jaki się to zatroskanie realizuje.
Jezus mówi, że sprawiedliwi są mniej zapobiegliwi i pomysłowi gdy chodzi o dobra duchowe, niż miłośnicy tego świata w sprawach dóbr doczesnych.
Niegodziwą mamoną są nie tylko dobra materialne, lecz również jakieś pseudo wartości doczesne - np. egoizm, wywyższanie się, zatwardziałość serca itp.
Św. Łukasz kieruje tę przypowieść do chrześcijan, aby pouczyć ich jak należy roztropnie i mądrze korzystać z dóbr tego świata, aby otrzymać zapłatę i nagrody w niebie.
Chrystus przeciwstawia spryt w sprawach doczesnych brakowi inicjatywy w sprawach, które odnoszą się do rzeczywistości nadprzyrodzonej.
Jezusa zachętą swoich czcicieli do aktywności i przemyślności w sprawach zbawienia.
Inne, ważna pouczenia Chrystusa są zawarte w Łk 16,10-13:
Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny....
Żaden sługa nie może dwom panom służyć (…) Nie możecie służyć Bogu i mamonie.
Pan jest dawcą wszelkiego dobra, a my, na tym świecie, jesteśmy tylko zarządcami i administratorami tych dóbr.
Chrystu zachęca swoich wyznawców do hojności i wielkoduszności w dzieleniu się darami Bożymi.
Tylko to, czym dzielimy się z innymi, to co rozdajemy, zaprocentuje wielkim zyskiem w wieczności.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici