logo

2023-12-03 I Niedziela Adwentu

 I NIEDZIELA ADWENTU Mk 13,33-37

Czuwajcie

Słowo Adwent oznacza: oczekiwanie, przybycie, obecność. W czasach starożytnych dotyczyło przybycie urzędnika, dostojnika, króla czy cesarza do jakiejś prowincji. W pogańskim języku religijnym termin ten stosowano do objawiającego się bóstwa. Natomiast chrześcijanie zastosowali słowo ADWENT do okresy liturgicznego oczekiwania na przyjście Chrystusa Króla - Władcę i Boga.

Jezus przychodzi i nawiedza swój lud. Jest stale obecny wśród nas. Czeka na nas w Eucharystii, w Ewangelii, w naszych bliźnich oraz w różnych sytuacjach życiowych.

W sposób widzialny, w pełni i w majestacie przybędzie powtórnie w momencie Paruzji. Dlatego trzeba czuwać i przygotowywać się podczas ziemskiego życia na tak ważne wydarzenie, które zadecyduje o naszym wiecznym przeznaczeniu. Najlepszym przygotowaniem jest odpowiedzialne przeżywanie każdego dnia wśród ludzi okazując im życzliwość, miłość, współczucie, pomoc, zrozumienie i przebaczenie. 

Ważnym elementem naszego życia jest spotkanie z Bogiem na modlitwie, oraz świadomość Jego aktywnej obecności przenikającej każdą dziedzinę naszego działania.

Pan, o którym mówi dzisiejsza Ewangelia, zostawił swój dom i wyjechał. Powierzył swoim sługom staranie i troskę o ten dom i czuwali aż do jego powrotu.

Jest taki dom, który Bóg powierzył naszej trosce i naszemu staraniu. Tym Bożym i naszym domem jest Kościół, cały świat, rzeczywistość, w której żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Domem Bożym i moim domem, jest moje serce i dusza, moje życie, uzdolnienia i możliwości. Bóg pragnie, byśmy odpowiedzialnie troszczyli się i dbali o nasz dom i przygotowali się na przyjście Pana.

s. Boguchwała Kuras OSU

  -------------------------------------------------

         Z ufnością i radością czekajmy na przyjście Pana,
naszego Boga i Zbawiciela.  



więcej rozważań »

III Niedziela Wielkanocna

Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.

 

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici