2024-02-18 I Niedziela Wielkiego Postu
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU B (Mk 1,12-15)
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.
Pustynia jest często miejscem niebezpiecznym, miejscem pokus w drodze do celu. Jest również miejscem, gdzie można spotkać Boga i nawrócić się. Jezus rozpoczął swoją misję apostolską modlitwą i postem oraz konfrontacją z szatanem na pustyni, gdzie przebywał przez czterdzieści dni wśród dzikich zwierząt i gdzie aniołowie Mu usługiwali.
Liczba 40 ma znaczenie symboliczne. Kiedyś stosowano tę cyfrę również na określenie czasu dla duchowego wzrastania, nawracania się i powrotu do Boga.
Teksty biblijne zapraszają nas na duchową pustynię, na rekolekcje i oczyszczenie serca, aby wrócić i odnowić swoją relację z Jezusem.
Wędrując po pustyni własnego życia, nie jesteśmy sami, nie jesteśmy opuszczeni. Jezus jest przy nas, towarzyszy nam, prowadzi bezpiecznie, wskazuje właściwy kierunek, podtrzymuje na duchu, zachęca, dodaje odwagi i siły, chroni przed niebezpieczeństwem.
Na pustyni, na miejscu walki duchowej, przebywają nie tylko dzikie zwierzęta (symbol zła). Jest tam przede wszystkim Jezus z aniołami- ukazując chwałę nieba.
Królestwo Boże – to nowy porządek, nowy styl życia, nowe wartości kształtujące nasze zwyczajne, codzienne postawy zgodnie z Ewangelią. Jest to panowanie Boga w ludzkim sercu oraz Jego skuteczne działanie przez sprawiedliwość, miłość i miłosierdzie, pokój i przebaczenie. Budowanie Bożego królestwa wymaga współpracy człowieka z Jezusem, porzucenia błędów przeszłości, oraz akceptacji nowej Bożej rzeczywistości.
S. Boguchwała Kuras OSU
Panie Jezu ,wyprowadź mnie na pustynię
i mów do mojego serca.
Por. Oz 2,16
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia