2024-03-17 V Niedziela Wielkiego Postu
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU B J 12,20-33
Naszedła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy
Dzisiejsza Ewangelia podaje ostatnią, publiczną mowę Jezusa. Bezpośrednią okazja do jej wygłoszenia stało się spotkanie Jezusa z nawróconymi Grekami (poganami), którzy koniecznie chcieli zobaczyć Jezusa.
Ich przybycie symbolicznie wskazuje na godzinę męki, śmierci i zmartwychwstanie Chrystusa, co przyczyni się do zjednoczenia pogan i Żydów.
Św. Jan przywołał to wydarzenie ze względu na jego symboliczne znaczenie - na powszechność zbawienia wszystkich ludzi pragnących spotkać się z Jezusem.
Jezus porównuje siebie do ziarna pszenicy, które wrzucone w ziemię, musi najpierw obumrzeć, aby wydać obfity plon.
Śmierć prowadzi do nowego życia. Śmierć Jezusa rodzi nową wspólnotę wiernych. Zmartwychwstały i uwielbiony Jezus z miłością obejmuje oraz błogosławi pokojem i radością tych wszystkich, którzy są z Nim zjednoczeni jako Jego wyznawcy.
Autentyczny chrześcijanin również wybiera drogę swojego Mistrza. Jest to droga wyrzeczenia i obumierania w sobie. Prawdziwa miłość jest umieraniem własnego ja, jest jak przebijanie własnego serca i dawanie go innym z miłością.
Celem ludzkiego ziemskiego życia jest uwielbianie Boga przez pełnienie Jego woli, a jedyną drogą do zbawienia jest pełen nadziei i radości powrót do naszego najlepszego Ojca w niebie.
S. Boguchwała Kuras OSU
Bóg jest uwielbiony gdy ludzie żyją w pełni;
Żyć w pełni znaczy oglądać Boga.
Św. Ireneusz
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici