logo

Rodzina urszulańska

 

Jest wiele zgromadzeń zakonnych, które czerpią z duchowości św. Anieli Merici, uznają ją za swą założycielkę lub wprost naszą nazwę Urszulanki - wszystkie one stanowią rodzinę św. Anieli.

Dzisiaj rodzina św. Anieli liczy około 30.000 sióstr, z których część żyje jak w XVII w. w autonomicznych klasztorach, inne należą do ponad 30 instytutów działających na prawach diecezjalnych lub papieskich. Wśród nich największą grupę stanowią Urszulanki Unii Rzymskiej.

rodzina

 

Córki św. AnieliAniela

Charyzmat św. Anieli Merici i jej posłannictwo sprawiły, że wiele towarzystw i kongregacji uważa Ją za swoją Matkę.

Już po raz trzeci został wydany katalog córek św. Anieli. Do jego powstania przyczyniły się liczne Towarzystwa i Kongregacje Córek św. Anieli.

Po raz pierwszy został on przygotowany w 1991 r. podczas międzyurszulańskiego spotkania w Rzymie na temat «Charyzmat św. Anieli, żywy w każdej z nas, głębokim źródłem naszej jedności».

Katalog ten przedstawia każdy z naszych instytutów, jego założycieli, historię, misję oraz jego działalność dzisiaj. W ciągu ośmiu lat kilka kongregacji zmniejszyło się liczbowo, ale pojawiły się także nowe fundacje (statystyki pochodzą z 2015 roku).

III Niedziela Wielkanocna

Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.

 

Na dziś

Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.

św. Aniela Merici