Rok Życia Konsekrowanego - ropoczęcie Poznań
![]() |
Po ogłoszeniu przez Papieża Franciszka nowego roku liturgicznego Rokiem Życia Konsekrowanego w Archidiecezji poznańskiej na spotkaniach Sióstr Przełożonych rozpoczęto przygotowania do obchodu tego czasu łaski. Inauguracja odbyła się 29 listopada br. i uczestniczyło w niej 5 sióstr z naszej poznańskiej wspólnoty. |
Zgodnie z przygotowanym programem o godz. 15.30 osoby konsekrowane z zakonów żeńskich, męskich i instytutów świeckich licznie zebrali się w Kościele św. Małgorzaty na Śródce.
Przed wejściem do kościoła otrzymaliśmy małe świece. W kościele przywitał nas Bp Senior Zdzisław Fortuniak i po wstępnej modlitwie procesyjnie szliśmy przez Most Jordana do Katedry z relikwiami naszych Świętych i Błogosławionych Założycieli przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych uzupełnionej o imiona naszych Świętych i Błogosławionych.
W tej procesji niosłyśmy relikwie bł. Blandyny Merten, a w śpiewanej litanii została wymieniona św. Aniela Merici.
W Katedrze po lewej stronie w prezbiterium została przygotowana wystawa z fotografiami Świętych i Błogosławionych oraz półkami na postawienie niesionych relikwii. Po wejściu do Katedry przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych niesione relikwie umieścili na półkach. Nasze relikwie zostawiłyśmy przy fotografii Bł. Blandyny.
Przed rozpoczęciem I Nieszporów z I Niedzieli Adwentu w procesji do Ołtarza szli Księża i Arcybiskup Stanisław Gądecki, który przewodniczył nieszporom i wygłosił homilię. Abp Gądecki mówił, że życie konsekrowane jest bardzo ważną cząstką Kościoła (na świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, a w archidiecezji poznańskiej 531 zakonników i 1045 zakonnic) oraz wyraził nadzieję, że rok 2015 pomoże odnowić dynamizm życia konsekrowanego w Polsce i na świecie.
W homilii Ks. Arcybiskup nawiązał do kryzysu życia zakonnego po II Soborze Watykańskim oraz odnowie po Synodzie Biskupów i adhortacji św. Jana Pawła II „Vita consecrata". Wyraził nadzieję, że Rok Życia Konsekrowanego będzie czasem uroczystego uwielbienia Boga, przyczyni się do lepszego poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony wiernych, a także pozwoli lepiej odkryć zakonnikom i zakonnicom Boże piękno widoczne w ich życiu i misję w Kościele.
Metropolita poznański mówił, że „bez wiary nie da się wytłumaczyć życia zakonnego, dopiero w perspektywie wiary zakonnica i zakonnik stają się znakiem, że Bóg istnieje". Niektóre zgromadzenia od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają Kościół i społeczeństwo naszej archidiecezji. Tak bardzo wrośli w naszą codzienność, że czasami ich nie zauważamy.
Następnie Ksiądz Abp wymienił liczne inicjatywy na Rok Życia Konsekrowanego w archidiecezji poznańskiej, między innymi dzień dziękczynienia, dzień ekspiacji za zmarnowane powołania, prezentację zgromadzeń zakonnych w środkach przekazu, spotkania ze studentami i z młodzieżą, dzień modlitw o powołania.
Na zakończenie nabożeństwa abp Gądecki życzył zakonnikom i zakonnicom, by trwali w komunii i w ten sposób przyczyniali się do jedności Kościoła oraz udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Opracowała s. Angelika Kwas OSU
Zdjęcia z inauguracji można obejrzeć na stronie ekai.pl ›››
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.
św. Aniela Merici