logo

Unia Rzymska Urszulanek

http://www.ursulines-ur.org/

Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli

Powstała ona na życzenie ojca św. Leona XIII z połączenia 63 autonomicznych klasztorów rozsianych po świecie, które na zaproszenie papieża wysłały swoje delegatki do Rzymu w 1900 r. Delegat papieski obserwując zebrane na pierwszej kapitule urszulanki wydał o nich następujące świadectwo: "Widzimy je przybyłe ze wszystkich stref klimatycznych, różnych ras, języków, charakterów i różnego ubioru, a przecież wszystkie są "jedno duchem"... Ta jedność ducha jest z pewnością łaską, którą św. Aniela wyprasza dla swojego zakonu".

Z tej jedności urszulanki zdały sobie sprawę już wcześniej, w okresie nawiązywania kontaktów między autonomicznymi domami w związku ze staraniami o uznanie kultu ich Założycielki. Wynikiem był wydany w 1768 r. dekret papieski przyznający Anieli tytuł błogosławionej, a następnie jej uroczysta kanonizacja w 1807 r. w Rzymie.

Około 2400 urszulanek unii rzymskiej pracuje dziś w 37 krajach, na wszystkich z wyjątkiem Antarktydy, kontynentach. Dom generalny tego międzynarodowego instytutu jest w Rzymie, skąd kieruje się pracami zakonu z troską o zachowanie charyzmatu jedności przy całym szacunku dla różnorodności kultury, rasy i narodowości.

Oprac. Urszula Borkowska OSU

 

III Niedziela Wielkanocna

Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.

 

Na dziś

Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.

św. Aniela Merici