Uroczystość Trójcy Świętej
Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa, miłość Boga Ojca
i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi.
2 Kor 13,13
Dzisiejsze święto zachęca nas do refleksji nad obecnością Trójcy Świętej w naszym sercu. Bóg jest obecny w świecie, w licznych wydarzeniach historycznych oraz w naszym życiu. Jest obecny jako Ojciec, jako Syn Jezus Chrystus, jako Duch Święty.
Boga poznajemy tylko poprzez analogie czy metafory i z pokorą musimy pochylać się przed Wielką Tajemnicą Trójcy Świętej , której nie potrafimy w pełni zrozumieć naszymi ludzkim rozumem.
Bóg jest doskonałą komunią pomiędzy Trzema Osobami.Już w Starym Testamencie znajdujemy niezwykłe fakty, które kierują naszą myśl do Trójcy Świętej. W Księdze Rodzaju (18,1-8) Pan pojawia się u Abrahama w postaci trzech mężczyzn czy trzech aniołów. Abraham i Sara widzą w nich ŚWIĘTEGO i nazywają go PANEM.
Na pierwszych kartach Biblii spotykamy Boga Stworzyciela, Chrystusa jako Światło oraz Ducha Świętego unoszącego się nad chaosem (por Rdz 1,1-3).
Jezus przybliżył nam podstawowe prawdy dotyczące Trójcy Świętej. W Ewangelii widzimy Boga, który jest ponad wszelkim stworzeniem. To Bóg Ojciec. Nasz Ojciec, dobry, miłosierny, serdeczny, szanujący wolność swoich dzieci. To Ojciec, który przebacza i jest zawsze gotowy przyjąć marnotrawnego syna. Bóg jest Miłością (1J 4,8) - to Jego imię.
Na kartach Ewangelii spotykamy Boga, który w Jezusie stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas. Jest naszym Bratem, Przyjacielem, Zbawicielem, który z miłości do ludzi umarł na krzyżu i zmartwychwstał.
Duch Święty poucza nas, prowadzi, daje nam dobre rady, pomysły i natchnienia. Bóg objawia się, nie z wysokości katedry, lecz jest obecny w historii ludzkości. Nade wszystko, Bóg objawił się w Jezusie z Nazaretu, który zawsze jest z nami, idzie z nami przez życie i prowadzi do Ojca daje nam Ducha Świętego.
W Bogu wszystko jest miłością i darem. Ojciec tak bowiem umiłował świat, że Syna swojego jednorodzonego dał, aby każdy ,kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16n).
Jesteśmy więc włączeni w nadprzyrodzoną, wieczną relację z Trójcą Święta : z Bogiem Ojcem - Stworzycielem, z Jezusem - Zbawicielem, z Duchem Świętym, który nas uświęca.
Stworzeni, odkupieni i uświęceni, pomimo naszej grzeszności,
wchodzimy w bliską, szczególną relację z Trójcą Świętą.
s. Boguchwała Kuras OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Proście Go, uniżajcie się wobec niezmierzonej potęgi Boga.
św. Aniela Merici