logo
Aktualności

„Któż jak Bóg” - czuwanie w ukraińskim sanktuarium

W nocy z 19 na 20 kwietnia 2024 r., w sanktuarium Matki Bożej z góry Karmel w Berdyczowie, odbyło się czuwanie młodzieży pod hasłem „Któż jak Bóg”.

Hasło to przywołuje postać św. Michała Archanioła, patrona Kijowa oraz tego roku w Kościele rzymskokatolickim w Ukrainie. Natomiast rok następny – jubileuszowy 2025 – będzie w naszym kraju Rokiem Życia Konsekrowanego. W związku z tym Wyższa Konsulta Zgromadzeń Żeńskich została poproszona o przygotowanie czuwania, jak również dziewięciomiesięcznej nowenny wprowadzającej Kościół w ten rok. Każdy miesiąc nowenny, która będzie trwać od maja 2024 do stycznia 2025 roku, jest poświęcony któremuś ze świętych, błogosławionych czy też kandydatów na ołtarze z naszych zgromadzeń - osób w ten czy inny sposób są związani z Ukrainą. Wśród nich znalazła się również nasza Matka Klemensa Staszewska, która pracowała w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk) w latach 1937-1939.

Było to już jedenaste spotkanie tego rodzaju, tradycyjnie odbywające się przed Niedzielą Dobrego Pasterza. Głównym jego zadaniem jest modlitwa o rozeznanie powołania, ale też wołanie o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy i całego świata. W tegorocznym czuwaniu wzięło udział łącznie około 400 osób – młodzieży, sióstr i kapłanów diecezjalnych
i zakonnych z całej Ukrainy. Urszulanki przyjechały z każdej ukraińskiej placówki –
s. Tetiana z Czerniowiec z wikarym i 17-osobową grupą młodzieży, s. Olena i 8 osób młodzieży z Iwano-Frankiwska, s. Oksana i czwórka młodzieży z Kijowa. Siostry Luba i Ira z Kołomyi dołączyły do grupy z Iwano-Frankiwska.

Czuwanie rozpoczęło się od apelu przed obrazem Matki Bożej Berdyczowskiej. Wspólnie odmówiliśmy różaniec w intencji pokoju w Ukrainie. Następnie ks. Mykoła Bystrycki, duszpasterz młodzieży z Kamieńca Podolskiego, wygłosił konferencję koncentrując się na haśle „Któż jak Bóg”. Zwrócił uwagę młodzieży na to, że nie wystarczy „postawić Boga na pierwszym miejscu w życiu” i „wtedy wszystko będzie na swoim miejscu” – ale trzeba wpuścić Boga do każdego obszaru naszego życia i pozwolić, by On tam działał. Po krótkiej przerwie była adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z Sakramentu Pojednania. O północy rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Ks. Biskup Witalij Krywicki, ordynariusz diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. W homilii Ks. Biskup zachęcał młodzież do bycia wrażliwymi na głos Dobrego Pasterza pośród różnych głosów, którymi wypełniony jest świat wokół nas.

Po przerwie na posiłek rozpoczęła się ostatnia część spotkania. Po krótkim wprowadzeniu do nowenny z naszymi świętymi i błogosławionymi, poszczególne zgromadzenia prezentowały ich postacie. Na początku każdej prezentacji przedstawicielki zgromadzeń przynosiły do ołtarza relikwie lub inne rzeczy symbolizujące te osoby. Naszej M.Klemensie w nowennie poświęcony jest miesiąc czerwiec. Po przedstawieniu trzech postaci odbywał się quiz wiedzy o nich. Grupa z Iwano-Frankawska była na piątym miejscu w pierwszej turze, natomiast w trzeciej turze pierwsze miejsce zajęła grupa z Czerniowiec i wygrała słodki prezent.

Wszystko się zakończyło przed 7 rano w sobotę. Biskup Witalij pobłogosławił nas na drogę powrotną, zaznaczając jednak, że to jest błogosławieństwo nie tylko na tę drogę, ale przede wszystkim na całą drogę życia i powołania.

Trochę zmęczeni, ale radośni, wróciliśmy do naszych domów. Grupa z Iwano-Frankiwska w drodze powrotnej zahaczyła jeszcze o piękną miejscowość na Tarnopolszczyźnie – wioskę Rukomysz, gdzie znajdują się pozostałości „skalnego monasteru”. Miejscowy ksiądz grekokatolicki stara się o rozwój tego miejsca i wybudował tam kapliczki Drogi Krzyżowej.

Dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do organizacji tego czuwania, a szczególnie s. Małgorzacie Lipskiej za pomoc w znalezieniu materiałów i zdjęć do prezentacji
o M. Klemensie oraz za możliwość skorzystania z opracowań s. Iwony Naglik i s. Emmanueli Klich.

Ufamy, że to czuwanie przyniesie wiele owoców duchowych w sercach naszej młodzieży.

S. Olena Nevinska z siostrami Wspólnoty Ukraińskiej

P.S. Linki do ukraińskich stron o tym wydarzeniu:

https://rkc.org.ua/blog/2024/04/21/hto-zh-yak-bog-vseukrayinske-nichne-chuvannya-molodi-v-berdychevi/

https://www.rkc.lviv.ua/news_view-Vseukrainske_nichne_chuvannya_v_namiri_rozpiznannya_poklukan__Xto_zh_yak_Bog__-ua

Fragment apelu:

Uroczystość NMP Królowej Polski

Tytuł Maryi Królowej Polski nie wiąże się jedynie ze wspomnieniem obrony Jasnej Góry, pięknej karty naszej historii. Maryja pozostaje stale naszą Wspomożycielką i Przewodniczką w życiu duchowym. Wspiera nas w każdej potrzebie jak najlepsza Matka i Królowa.

Na dziś

Proście Go, uniżajcie się wobec niezmierzonej potęgi Boga.

św. Aniela Merici