Pielgrzymka z Tomaszpola do sanktuarium Matki Bożej w Letyczowie wyruszyła 1 lipca 2024 r. Do celu ma dotrzeć 6 lipca. Trud pielgrzymi z nią związany ofiarowany jest w intencjach o zakończenie wojny, za wojsko ukraińskie oraz o pokój. W pielgrzymce uczestniczy około 120 osób. Na trasie dołączają kolejne grupy. Najmłodszy pielgrzym ma 4 lata, najstarszy 64.
Pielgrzymi szlak prowadzi przez Czerniowce, gdzie znajduje się nasza wspólnota urszulańska. W trud pielgrzymowania włączył się też biskup Radosław Zmitrowicz. Msza św., z powodu upału (temperatura sięga 35 stopni w cieniu), sprawowana była w lesie, a nie – jak zazwyczaj - w kościele. Po niej parafianie z Czerniowiec przywieźli ciepły poczęstunek. Po dłuższym odpoczynku pielgrzymi ruszyli w dalszą drogę. Po całym dniu wędrówki w upale czekało ich serdeczne przyjęcie przez parafian w Czerniowcach. Chętnych, by przyjąć pielgrzymów pod swój dach było tak wielu, że nie wszyscy mieli tę radość. Następnego dnia po mszy św. w kościele pielgrzymi wyruszyli, by pokonać kolejny etap drogi i dotrzeć do Szarhoroda.
S. Tetiana Lesiuk OSU
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia