logo

2019-12-08 Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

  UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

     
           
                                                                     

Niepokalane Poczęcie jest największym darem i niezwykłym przywilejem miłosiernego Boga. Dzięki tej nadzwyczajnej łasce Maryja została zachowana od wszelkiego zła i bardzo umiłowana przez Boga. Tajemnica ta ukazuje szczególną rolę Matki Bożej w historii zbawienia.

W odwiecznym zbawczym planie Boga, Maryja była przeznaczona do spełnienia specjalnej misji jako Matka Jezusa. Wypadało więc, aby była wyróżniona szczególną godnością i specjalnym przywilejem wolności od wszelkiego grzechu osobistego, czyli Niepokalanie Poczęta. Jako „ łaski pełna”, Maryja w swej wierze odpowiedziała w pełni na wezwanie Boga. Tak  nauczał już w Xiii wieku bł.  Jan Duns Szkot, wielki teolog i filozof franciszkański ( 1266-1308). Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony 8. Grudnia 1854 r przez Papieża Piusa IX.

Teksty biblijne dzisiejszej uroczystości nawiązują do sceny Zwiastowanie  (Łk 1,26-38):  Bóg posłał anioła Gabriela  do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida,  a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł:

Raduj  się, Pełna Łaski, Pan z Tobą.

Tajemnica Wcielenia stanowi w dziejach ludzkości wypełnienie obietnicy danej ludziom  przez Boga po grzechu pierworodnym , po pierwszym grzechu, którego skutki obciążają dzieje człowieka na ziemi (por. Rdz 3,15).

Z woli Boga, Maryja otrzymała szczególną misję w historii zbawienia , którą akceptuje poprzez swoje FIAT. Zostaje Matką Syna Bożego, Zbawiciela, który przychodzi na świat, aby zwyciężyć zło. Jej akceptacja macierzyństwa Bożego ma niezwykłe znaczenie w realizacji dzieła zbawienia. Syn Boży stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, aby nas grzeszników pojednać z Bogiem. Stał się człowiekiem, abyśmy  poznali nieskończoną miłość Ojca, aby uczynić nas uczestnikami Bożej natury..

Maryja nosi w sobie majestat łaski, jaką obdarzył Ją Ojciec. Łaska ta stanowi o niezwykłej wielkości i piękności całej Jej ludzkiej istoty. W ten sposób Maryja pozostaje wobec Boga, a także wobec całej ludzkości niezmiennym i nienaruszonym znakiem Bożego wybrania. 

Maryja, Matka Słowa Wcielonego zostaje  włączona do  walki ze złem w dziejach ludzkości aż do ostatecznego zwycięstwa dobra.

Matka Jezusa pozostaje niezawodnym znakiem  nadziei dla całej ludzkości (por. Jan Paweł II, Redemptoris Mater).

Maryja jest zawsze z nami, może nas przemienić i ofiarować nam nowe życie  Czcijmy,  chwalmy, kochajmy   i oddajmy hołd Jej jedynej godności… Ale mimo wszystko pozostaje Ona jedną z nas (K. Rahner).

     

                                                   

s. Boguchwała Kuras OSU

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

W duchowej radości
przejdźmy przez to nasze krótkie życie.

św. Aniela Merici