logo

2020-02-16 VI Niedziela Zwykła

6  NIEDZIELA ZWYKŁA A Mt 5,17-37

     
           
                                                                     

Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce.
Ps 119,105

Gdy Jezus mówi o wypełnieniu Prawa, nie znaczy to, że  ogłosi jeszcze inne przykazania. Chodzi tu o nowe zrozumienie przepisów Prawa, o właściwą interpretację, która ma prowadzić do większej sprawiedliwości.

Chrystus  proponuje sposób życia według Prawa Bożego, gdzie priorytetem jest miłość, a nie litera czy drobiazgowe, nieistotne przepisy dodawane przez ludzi.

Prawo ustanowił Bóg dla dobra i szczęścia wszystkich ludzi. Jest ono potrzebne do regulowania wielu spraw, dla godziwego życia obywateli i właściwego funkcjonowania społeczeństwa. Prawo Boże jest darem i szczególną pomocą, ponieważ umożliwia bliskie relacje człowieka z Bogiem, ułatwia braterskie współżycie ludzi, harmonijne i pokojowe współistnienie narodów na świecie, oparte na miłości, sprawiedliwości i życzliwości względem każdego człowieka.

Jezusowe Prawo jest prawem miłości, które literę zastępuje duchem i domaga się większej sprawiedliwości od tej, którą  stosowali uczeni w Prawa i faryzeusze. Nowe Prawo domaga się głębszego zrozumienia sensu treści zawartej w konkretnych wskazaniach. 

Przykłady większej sprawiedliwości znajdują się w dalszej części Kazania na Górze ( Mt 5,21-48). Ukazują nowy sposób życia, proponowany przez Jezusa.

Nowe Prawo domaga się lepszego i głębszego zrozumienia sensu nakazów  prawa, domaga się bardziej autentycznej szczerej pobożności, serdecznej, głębokiej relacji z Bogiem, silniejszej, pozytywnej więzi z bliźnimi oraz właściwego szacunku dla  świata.  Na tym polega wypełnianie Prawa.

Wymagania Jezusa, zawarte w antytezach (Mt 5, 21-48), można podsumować krótkim stwierdzeniem św. Pawła: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj (Rz 12,21).

Prawo Pana doskonałe – krzepi ducha;
Nakazy Pana słuszne – radują serce.
Przykazanie Pana jaśnieje i oświeca oczy.
Sądy Pańskie prawdziwe,
wszystkie razem są słuszne,
cenniejsze niż złoto, niż złoto najlepsze,
a słodsze od miodu płynącego z plastra.
Por. Ps 19,8-11

                                                                

s. Boguchwała Kuras OSU

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia