logo

2021-09-05 XXIII Niedziela Zwykła

23 NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 7,31-37


   

Effatha – otwórz się

Przyprowadzili do Jezusa głuchoniemego i prosili, żeby położył na niego  ręce. Poprzez ten gest Jezus pokazuje, że ma w sobie moc, aby leczyć i dawać pełnię życia i w ten sposób przekazuje to głuchoniememu. Boży Duch uzdrawiający działa poprzez  odczucia  i wrażliwość Jezusa, poprzez Jego oczy, słowa i dotyk. Jezus powiedział: effatha –  to znaczy: otwórz się. Zaraz otworzyły się jego uszy, więzy języka się rozwiązały i mógł prawidłowo mówić (Mk 7,34).

Z wielką troską i łagodnością traktuje Jezus człowieka głuchoniemego,  którego życie było trudne i ograniczone z powodu kalectwa. 

Każdy może odnaleźć siebie w obrazie tego człowieka, który nie słyszał i nie mówił. Głuchoniemy jest wymownym symbolem tych,  którzy mają oczy i uszy, ale nie widzą i nie słyszą.

My również jesteśmy niekiedy głusi na sprawy Boże. Można bowiem odciąć się od tego życia, które  jest największą wartością – od życia Bożego. Można być głuchym na słowa Jezusa i można być głuchym na głos bliźniego. Potrzebujemy całkowitego otwarcia się na słowo Boga oraz na to, co inni do nas mówią. Potrzebujemy uleczenia słuchu i mowy naszego serca, aby zawsze było otwarte dla Boga i dla ludzi. Potrzebujemy łagodnego, czułego dotknięcia Jezusa, aby z naszego serca wypływały tylko słowa dobre, ciepłe, życzliwe, współczujące, wyrozumiałe i zawsze szczere.

                                                                                                                                  

s. Boguchwała Kuras OSU

Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa,
lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby,
by wyświadczyła dobro słuchającym
Ef 4,29


 

więcej rozważań »

Wielki Tydzień

Teksty liturgiczne Wielkiego Tygodnia ukazują Jezusa bezbronnego, wyśmianego, ubiczowanego, uznanego za kryminalistę skazanego na śmierć krzyżową. Jezus Syn Boży odrzuca drogę zemsty, potęgi czy cudu, nie niszczy swoich wrogów, nie schodzi z krzyża, lecz przyjmuje wszystkie cierpienia dla zbawienia ludzi. Męka Jezusa jest Jego osobistym doświadczeniem, lecz jako Syn Człowieczy – przedstawiciel całej ludzkości - prezentuje także cierpienia i duchową walkę ze złem każdego człowieka.

Na dziś

Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.

św. Aniela Merici