logo

Placek urszulański

PlacekPlacek urszulański - dla dzieci i młodzieży związanej z nami przez apostolstwo oraz dla naszych przyjaciół, stał się już niemal symbolem wspólnego urszulańskiego świętowania. Ten tajemniczy przysmak towarzyszy różnym uroczystościom, dlatego dzielenie się nim kojarzy się z atmosferą podniosłych chwil i miłych spotkań.

Przepis na ten urszulański rarytas był dotychczas skrzętnie ukrywany Wink w czeluściach kuchennych szafek.   Postanowiłyśmy jednak odkryć rąbek tajemnicy, wszak bowiem trzeba się dzielić.

Podobno jest wiele sposobów na przygotowanie tego drożdżowego ciasta. Każda urszulańska kucharka, zresztą, robi go nieco po swojemu. Przedstawimy kilka przepisów podsłuchanych w kuchni. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowym składnikiem jest - szczypta miłości. Bez tego, placek urszulański, ani nie wyrośnie, ani nie smakuje. Dlatego, tak naprawdę, jest on nie do podrobienia...


S. AmbrozjaPlacek urszulański

- według Siostry Ambrozji

 

 

 

 

Składniki:

1 kg mąki pszennej
15 dkg tłuszczu (margaryna/masło)
10 dkg drożdży
15 dkg cukru
3 żółtka
2 całe jajka
mleko - ile mąka przyjmie
szczypta soli

Przygotowanie:

Ubijamy jajka z cukrem. Łączymy wszystkie składniki z mąką i dobrze wyrabiamy. Zostawiamy do wyrośnięcia. Ciasto kładziemy do formy i posypujemy kruszonką. Piec w temperaturze 200°C.


Kruszonka Placek urszulański

- czyli ciasto drożdżowe z kruszonką

 

 

Składniki:

3 szklanki mąki
1 szklanka mleka
5 dkg drożdży
1 jajko i 2 żółtka
10 dkg masła lub margaryny
1 łyżka oliwy
¼ szklanki cukru
szczypta soli

Przygotowanie:

Roztapiamy tłuszcz. Podgrzewamy mleko. Drożdże rozcieramy z łyżką cukru. Jajka ubijamy z cukrem. Wszystkie składniki dodajemy do mąki, mieszamy drewnianą łyżką i odstawiamy do wyrośnięcia. Znów mieszamy i pozwolamy mu znów wyrosnąć.
Wyrośniete ciasto wkładamy do formy wysmarowanej tłuszczem. Wierzch ciasta można posypać kruszonką i jeszcze pozostawić do wyrośnięcia. Piec około 40 min w temperaturze 180°C - 200°C.

Kruszonka:

Połaczyć: 5 dkg masła, 5 dkg margaryny, 10 dkg cukru, 10 dkg mąki.

 


S. JózefaPlacek urszulański „nocny”

- przepis od znajomej wypróbowała s. Józefa

 

 

 

Składniki:

4 szklanki mąki (w tym 1 zostawiamy na koniec)
10 dkg drożdży
4 jajka
¾ szklanki mleka
1 szklanka cukru
¾ szklanki oleju
szczypta soli

Przygotowanie:

Wieczorem wkładamy do miski warstwowo składniki. Na dno wsypujemy 3 szklanki mąki, na nią rozkruszamy drożdże, wlewamy mleko. Jajka roztrzepujemy i wlewamy na mleko. Wsypujemy cukier, sól i wlewamy olej. Pozostałą 1 szklanką mąki posypujemy równomiernie na całości. Miskę nakrywamy ściereczką.
Rano dokładnie wyrabiamy ciasto, aby nie było grudek i od razu wkładamy do formy. Wierzch ciasta posypujemy kruszonką i wkładamy do zimnego pieca. Piec ustawiamy na 180°C - nie nagrzewać pieca wcześniej! Piec około 50 min. Można posypać cukrem pudrem.

Kruszonka:

Połaczyć: 5 dkg masła, 5 dkg margaryny, 10 dkg cukru, 10 dkg mąki.

 

 

IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi.

Na dziś

W duchowej radości
przejdźmy przez to nasze krótkie życie.

św. Aniela Merici