Prowincja chorwacka w dniach 2 - 9 sierpnia 2024 r. była gospodarzem spotkania sióstr juniorystek z prowincji europejskich naszego Zgromadzenia. Dzięki gościnności urszulanek chorwackich mogłyśmy przeżyć siostrzane insieme w drodze.
Jak święta Aniela przemieszczałyśmy się z miejsca na miejsce, goszcząc we wszystkich domach prowincji chorwackiej (w Chorwacji oraz w Bośni i Hercegowinie). Dzięki temu poznałyśmy, jak żyją i pracują nasze siostry. Doświadczyłyśmy przy tym ogromnej hojności i zaangażowania wszystkich sióstr w przyjęcie nas.
Był to intensywny czas, ale pełen radości. W siostrzanym gronie dzieliłyśmy się doświadczeniem naszego codziennego życia oraz naszymi nadziejami. Szukałyśmy też bardzo konkretnych sposobów współpracy między prowincjami europejskimi.
W pierwszym dniu miałyśmy też krótką sesję na temat "leadership", którą poprowadziła s. Anką Kogelnik z prowincji słoweńskiej.
W naszej wyprawie nie zabrakło oczywiście elementu duchowego w postaci codziennej wspólnej modlitwy i pielgrzymki do Medjugorie. Przez trzy dni uczestniczyłyśmy w Festiwalu Młodych modląc się z młodymi z całego świata, doświadczając w ten sposób bogactwa Kościoła. Wróciłyśmy ze spotkania pełne wdzięczności za możliwość wyjazdu oraz z nadzieją, że będziemy kontynuować naszą współpracę.
Jak mamy jednak usłyszeć głos Jezusa? Wskazówkę możemy znaleźć w „Pismach” św. Anieli Merici. Być posłusznym według niej to kierować się Bożymi przykazaniami, nauczaniem Magisterium Kościoła, respektować zależności, o ile nie sprzeciwia się to Bożemu prawu i własnej godności. To także dbać o czystość sumienia, aby móc usłyszeć rady i natchnienia, które Duch Święty, nauczyciel wszelkiej prawdy, nieustannie wzbudza w naszych sercach.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia