logo
Aktualności

„Wakacje z Bogiem” w Ivano-Frankivsku

Wakacje w Ukrainie zaczynają się już na początku czerwca. Dlatego już od 10 do 15 czerwca 2024 r., w parafii Chrystusa Króla w Ivano-Frankivsku, po raz kolejny odbyły się „Wakacje z Bogiem”. Uczestniczyło w nich 49 dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Z powodu takiej różnicy wieku, dzieci zostały podzielone na pięć grup – dwie starsze i trzy młodsze.

W tym roku poznawaliśmy postacie niektórych przyjaciół Jezusa z Ewangelii, a hasłem wakacji było „Nazwałem was przyjaciółmi”. Pierwszego dnia została przedstawiona sylwetka apostoła Piotra, a potem kolejno – apostoł Jan, Maria Magdalena, Nikodem oraz Maria i Marta. Już w pierwszym dniu grupy wylosowały sobie patronów i miały za zadanie poznać ich jak najlepiej, a potem w twórczy sposób przedstawić na sobotnim wspólnym spotkaniu.

Katechezy dla młodszej grupy prowadził ks. proboszcz Władysław Iwaszczak,
a dla grupy starszej – wikary, ks. Kazimierz Wawrycz. Codziennie też wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św. Natomiast niektóre punkty programu były dostosowane do wieku uczestników.

We wtorek po południu starsza grupa z animatorkami zwiedziła muzeum krajoznawcze znajdujące się w byłym ratuszu, a młodsza odwiedziła „Dziecięce centrum ekologiczne”, gdzie dzieci zapoznały się z różnymi gatunkami roślin i zwierząt. Bardzo ciekawym dla nich było doświadczenie pomiaru poziomu nitratów (związków chemicznych powstających w wyniku stosowania nawozów azotowych) w przyniesionych przez nie owocach i warzywach.

W środę odbyła się wycieczka do Jaremczy z wyjściem na górę Makowyca (984 m n.p.m.). Była to okazja do bliższego poznania się i świadczenia wzajemnej pomocy. Nastolatki bardzo troszczyły się o młodsze dzieci – to było naprawdę piękne. Wracając do domu, wstąpiliśmy do kościoła Wniebowzięcia NMP w Nadwórnej, gdzie odprawiliśmy Mszę św., a ks. Mateusz Świstak, miejscowy proboszcz, opowiedział trochę o historii tej świątyni.

W czwartek młodsze dzieci odwiedziły jednostkę straży pożarnej, poznając zasady bezpieczeństwa, których powinno się przestrzegać, przebywając na wakacjach. Starsza grupa natomiast miała półtoragodzinną wycieczkę po mieście z przewodnikiem i poznała dużo różnych ciekawostek z historii Ivano-Frankivska.

Piątek był dniem kolejnego wyjazdu – tym razem do wsi Pohonia, gdzie znajduje się klasztor bazylianów i cudowny obraz Matki Bożej z XVI wieku. Jeden z ojców opowiedział nam historię tego miejsca i obrazu. Duże zainteresowanie (nie tylko u dzieci) wzbudziły haftowane ikony w górnej cerkwi. Następnym punktem programu był aktywny wypoczynek w parku rozrywki przy hotelu-restauracji „Ekosadyba”, we wsi Chomiakiwka, której właścicielami są rodzice naszej parafianki, Marii Szilak. Dziękujemy im za gościnę!

W sobotę, na zakończenie naszej wspólnej przygody z przyjaciółmi Jezusa, najpierw dziękowaliśmy za ten czas Panu Bogu podczas Mszy św., a potem rodzice i inni goście mogli zapoznać się z wynikami naszej wakacyjnej pracy. Następnie nadszedł czas podziękowań dla wszystkich, którzy mieli udział w zorganizowaniu tego czasu spotkania z Jezusem i Jego przyjaciółmi. I oczywiście – na sam koniec nie zabrakło kiełbasek i innych smakołyków.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, jak również naszym żołnierzom, dzięki którym mogliśmy w miarę spokojnie i bezpiecznie spędzić ten czas „Wakacji z Bogiem”.

S. Olena Nevinska OSU

Więcej zdjęć na stronie Facebook naszej parafii (autor zdjęć Danuta Stefanko):

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid02662LMTEJuLwa13QzdqaquL8EptoySKBUqEff6qjyLuCthDweJ1PUUdUvbUEDiPLAl

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid0YnBpThFauGG9GYuB99MbTXNWu4czyuV23CY8nbnU3sHA9LAjrEQczNJU5pxusWhFl

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid0XWUGW8Sp6GD8FbzxKu3HcT2k4683bEEVQngRQn8x9dkqvuy7qRBCSoZQZCnTeH5Vl

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia